Aktív projektek

AccessIN: Social Inclusion and Access to Basic Services of Third-Country Nationals

Bár a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi beilleszkedésének támogatása kulcsfontosságú prioritás az EU és tagállamai számára, a tapasztalat az, hogy az érintettek  alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférése sok esetben korlátozott. Az integráció területén  tapasztalható tartós hiányosságok azt mutatják, hogy a területen további intézkedésekre van szükség az alapvető szolgáltatások fejlesztéséhez, az integráció támogatásához. Az AccessIN projekt célja, hogy hozzájáruljon ezekhez a folyamatban lévő erőfeszítésekhez, ezáltal csökkentse a harmadik országbeli állampolgárok sérülékenységét. A projekt különböző európai régiókból származó négy uniós tagállamra összpontosít: Belgiumra, Németországra, Magyarországra és Spanyolországra.

 

BEFOGADÁS ÉS AUTONÓMIA - a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi beilleszkedésének komplex támogatása

Jelen projekt középpontjában a Magyarországon jogszerűen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok személyre szabott támogatása áll. Az érintettek egyéni szükségleteit figyelembe véve holisztikus megközelítést alkalmazunk, amelyben az egyéni, csoportos és közösségi intervenciók egyaránt helyet kapnak. Tevékenységünk célja az érintettek társadalmi beilleszkedésének támogatása, autonómiájának elősegítése, valamint a befogadó társadalom tudatosságának és nyitottságának növelése. A projekt a Menedék - Migránsokat Segítő Egyesület és az Utcáról Lakásba! Egyesület (ULE)  összefogásával - Budapesten és Szabolcs- Szatmár - Bereg vármegyében valósul meg.
 

City for everybody – building responsible action for inclusive local communities (CIFER)

A Menedék Egyesület az Európai Unió támogatásával egy nemzetközi projektben vesz részt, szlovén, horvát, francia és svéd civil szervezetekkel együttműködve. A projekt alapvető célja a diszkrimináció és rasszizmus elleni fellépés támogatása. A projekt fókusza a helyi közösségekre irányul, és elsősorban a bevándorlók és menekültek integrációját szeretné elősegíteni.

Együtt a tényalapú és hiteles társadalmi kommunikációért

A projekt célja, hogy a társadalomtudományi kutatások célzott, eszközszintű használatával professzionalizálódjon a civil szervezetek külső és belső kommunikációja, cél- és eszközrendeszerük kialakítása, ennek hatására javuljon a hátrányosan megkülönböztetett kisebbségi csoportokat képviselő civil szervezetek társadalmi kommunikációja. A projekt közvetlen célcsoportját diszkriminált és marginalizált kisebbségi csoportok érdekképviseletével, támogatásával, jogvédelmével foglalkozó civil szervezetek tagjai, munkatársai, önkéntesei és támogatói alkotják. A közvetett célcsoportba tartozhat bármely társadalmi kommunikációval, kampányolással foglalkozó hazai civil szervezet. 

Fejlődés és kompetencia

A Menedék Egyesület három évtizede tart külföldiek integrációjára fókuszáló interkulturális kompetenciafejlesztő képzéseket. Jelen projekt keretében kapacitásfejlesztő képzéseket, módszertani műhelyeket és esetmegbeszélőket tartunk a harmadik országbeli állampolgárokkal napi munkájuk során kapcsolatba kerülő szakembereknek, valamint készségfejlesztő tréningeket szervezünk az Egyesület önkénteseinek és tolmácsainak. A projekt során online szakmai kiadvány készül, ami bemutatja a képzések tapasztalatait, eredményeit. A tréninggyakorlatokat is tartalmazó kiadvány hasznosítható lesz más, képzésekkel foglalkozó szervezetek számára is.  

Kiegészítő szolgáltatások sérülékeny menekültek számára és a helyi szereplők kapacitásfejlesztése

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) támogatásával kiegészítő szolgáltatásokat  nyújtunk a sérülékeny élethelyzetben lévő nemzetközi védelemben részesülőknek, az Ukrajnából menekülőknek és más menekült élethelyzetben lévő érintetteknek. A projekt fókuszában az ellátórendszer szakmai fejlesztése és az érintettek számára a közszolgáltatásokhoz való hozzáférés megkönnyítése áll.
 

ReROOT: Arrival infrastructures as sites of integration for recent newcomers

A 4 éves, 12 partner együttműködésével megvalósuló nemzetközi projekt célja, hogy megvizsgálja a migránsok érkezésének körülményeit és azokat a folyamatokat, amelyek az integrációjukat befolyásolják és a levont tapasztalatok alapján elősegítse a fenntartható, tényeken alapuló integrációs gyakorlatok és szakpolitikák alkalmazását.