Aktív projektek

AccessIN: Social Inclusion and Access to Basic Services of Third-Country Nationals

Bár a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi beilleszkedésének támogatása kulcsfontosságú prioritás az EU és tagállamai számára, a tapasztalat az, hogy az érintettek  alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférése sok esetben korlátozott. Az integráció területén  tapasztalható tartós hiányosságok azt mutatják, hogy a területen további intézkedésekre van szükség az alapvető szolgáltatások fejlesztéséhez, az integráció támogatásához. Az AccessIN projekt célja, hogy hozzájáruljon ezekhez a folyamatban lévő erőfeszítésekhez, ezáltal csökkentse a harmadik országbeli állampolgárok sérülékenységét. A projekt különböző európai régiókból származó négy uniós tagállamra összpontosít: Belgiumra, Németországra, Magyarországra és Spanyolországra.

 

City for everybody – building responsible action for inclusive local communities (CIFER)

A Menedék Egyesület az Európai Unió támogatásával egy nemzetközi projektben vesz részt, szlovén, horvát, francia és svéd civil szervezetekkel együttműködve. A projekt alapvető célja a diszkrimináció és rasszizmus elleni fellépés támogatása. A projekt fókusza a helyi közösségekre irányul, és elsősorban a bevándorlók és menekültek integrációját szeretné elősegíteni.

Együtt a tényalapú és hiteles társadalmi kommunikációért

A projekt célja, hogy a társadalomtudományi kutatások célzott, eszközszintű használatával professzionalizálódjon a civil szervezetek külső és belső kommunikációja, cél- és eszközrendeszerük kialakítása, ennek hatására javuljon a hátrányosan megkülönböztetett kisebbségi csoportokat képviselő civil szervezetek társadalmi kommunikációja. A projekt közvetlen célcsoportját diszkriminált és marginalizált kisebbségi csoportok érdekképviseletével, támogatásával, jogvédelmével foglalkozó civil szervezetek tagjai, munkatársai, önkéntesei és támogatói alkotják. A közvetett célcsoportba tartozhat bármely társadalmi kommunikációval, kampányolással foglalkozó hazai civil szervezet. 

Fejlődés és kompetencia

A projekt keretében a célcsoport igényeire szabott, kapacitásfejlesztő tevékenységek valósulnak meg.
A projekt részeként moduláris képzések valósulnak meg a következő témákban:
migrációs alapismeretek; a migráns-specifikus segítőmunka alapjai; migráns gyerekek a gyerekvédelemben; migráns gyerekek az oktatásban; külföldi munkavállalók a munkahelyeken; interkulturális kompetenciafejlesztő tréning; szakmai önismeret fejlesztés. 
Emellett a projekt keretében megvalósulnak készségfejlesztő tréningek az Egyesület önkénteseinek és tolmácsainak, valamint módszertani műhelyek és esetmegbeszélők. 
 

ReROOT: Arrival infrastructures as sites of integration for recent newcomers

A 4 éves, 12 partner együttműködésével megvalósuló nemzetközi projekt célja, hogy megvizsgálja a migránsok érkezésének körülményeit és azokat a folyamatokat, amelyek az integrációjukat befolyásolják és a levont tapasztalatok alapján elősegítse a fenntartható, tényeken alapuló integrációs gyakorlatok és szakpolitikák alkalmazását.