BEFOGADÁS ÉS AUTONÓMIA - a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi beilleszkedésének komplex támogatása

Jelen projekt középpontjában a Magyarországon jogszerűen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok személyre szabott támogatása áll. Az érintettek egyéni szükségleteit figyelembe véve holisztikus megközelítést alkalmazunk, amelyben az egyéni, csoportos és közösségi intervenciók egyaránt helyet kapnak. Tevékenységünk célja az érintettek társadalmi beilleszkedésének támogatása, autonómiájának elősegítése, valamint a befogadó társadalom tudatosságának és nyitottságának növelése. A projekt a Menedék - Migránsokat Segítő Egyesület és az Utcáról Lakásba! Egyesület (ULE)  összefogásával - Budapesten és Szabolcs- Szatmár - Bereg vármegyében valósul meg.
 

Projekt időtartama
2025.01.01. - 2026.12.31.
Projektfelelős
Bálint Petra, Budai Boglárka
Támogató
Belügyi Alapok Irányító Hatóság


A PROJEKT FŐ TEVÉKENYSÉGEI

Az érintettek biztonságos lakhatási körülményeinek megteremtése érdekében szoros együttműködésben dolgozunk az ULE-val. A lakhatási projektelem célja, hogy igényekre szabva segítse az érintetteket abban, hogy megfelelő lakhatási megoldást találjanak. Az egyéni igényekhez igazított anyagi támogatás szociális munkával egészül ki, amely segíti az önálló lakhatás fenntartását.

Az egyéni esetkezelés (szociális munka) során segítséget nyújtunk többek között a hivatalos ügyekben való eligazodásban, a szolgáltatásokhoz való hozzáférésben és az intézményekkel való kapcsolattartásban,  valamint segítjük a munkaerőpiaci integrációt. A munkaerőpiaci integráció elősegítésének fókuszában az érintett kompetenciájának, készségeinek fejlesztése is áll (álláskeresési technikák elsajátítása, önéletrajz- és motivációs levél írás, interjúra való felkészülés, stb.). A támogató folyamat kiterjed a munkakeresés, munkaerőpiacon való megmaradás támogatására, a munkaerőpiaci kizsákmányolás megelőzésére is.

A sikeres beilleszkedéshez elengedhetetlenül fontos a befogadó ország nyelvének, kultúrájának ismerete. Komplex szolgáltatásunk során integrációt támogató egyéni és csoportos alkalmakat valósítunk meg, melyek fejlesztik az interkulturális kompetenciát, elősegítik az aktív állampolgárra válást. Az egyéni mentorálás segítheti az állampolgársági vizsgára és a kulturális ismeretek vizsgára való felkészülést is. 

A külföldi gyerekek oktatási rendszerbe történő integrációja nem csak a gyerekek érdeke. A sikeres integrációs folyamatból közvetlenül profitál a gyermek családja, valamint az iskolai és a helyi közösség - így közvetve az egész társadalom is. A gyermekek magyar közoktatási rendszerbe történő integrációja érdekében ezért magyar nyelvi fejlesztéseket, korrepetálásokat, osztályfoglalkozásokat és közösségi programokat szervezünk. A gyerekek mentális egészségének megőrzése, a közösséghez tartozás és az identitás megőrzése egyaránt fontos így a szolgáltatások kiegészülnek közösségépítő, iskolán kívüli foglalkozásokkal.


VÁRHATÓ EREDMÉNYEK

A projekt megvalósítása során várhatóan 2300 érintett kap személyre szabott segítséget.  Az érintettek stabil és fenntartható lakhatáshoz juthatnak, javulnak a munkaerőpiaci lehetőségeik és hozzáférésük az oktatáshoz, miközben erősödnek kapcsolataik a befogadó társadalommal. A lakhatási támogatás és a munkaerőpiaci integrációs szolgáltatások révén javítjuk az érintettek anyagi és szociális biztonságát. A közösségi programok és interkulturális kompetenciafejlesztés hatására nő a társadalmi kohézió, csökken az elszigetelődés és a radikalizáció kockázata.


TÁMOGATÁSI HÁTTÉR

A projekt az Európai Unió és Magyarország társfinanszírozásában, a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap Plusz „Komplex támogató szolgáltatások a Magyarországon jogszerűen tartózkodók részére” (MMIA_PLUSZ-2.2.1-242.2.1-24-2024-00007)  keretén belül kerül megvalósításra. 

 

Támogatási összeg: 
529 914 746 Ft