A Menedék széleskörű támogatást nyújt a nemzetközi védelemben részesülőknek, az Ukrajnából menekülőknek és más menekültszerű helyzetben lévő személyeknek a komplex szociális munka eszköztárán keresztül, egyéni és csoportos foglalkozások keretében.
A projekt két egymással összefüggő pilléren nyugszik: az inklúzión és a külföldi gyermekeknek nyújtott támogatáson. A projekt fő célja, hogy képessé tegye a célcsoportot arra, hogy sikeresen beilleszkedjen és eligazodjon az új környezetben, hozzáférjen az ellátórendszerhez, és stabil életkörülményeket teremtsen. A projekt célja továbbá, hogy támogassa a menekült és migráns gyermekek beilleszkedését és oktatási integrációját azáltal, hogy rendszeres közösségi programokat kínál, ahol hasonló élethelyzetben levő társaikkal építhetnek kikapcsolatokat. Ez pozitívan befolyásolja tanulmányi teljesítményüket és mentális egészségüket. A Menedék számos kapacitás fejlesztő és érdekérvényesítő tevékenységének célja emellett a célcsoportot körülvevő rendszer támogatása és/vagy rendszerszintű változások elősegítése.
Projekt tevékenységei:
- komplex pszichoszociális támogatás (pl. egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés, lakhatás, foglalkoztatás, oktatás, adminisztratív kérdések, jogi tanácsadás)
- a munkaerő-piaci integráció támogatása (pl. tisztességes munkalehetőségekhez való hozzáférés, információszolgáltatás és jogi tanácsadás)
- integrációs tanfolyamok online és személyesen (magyar nyelvű órák)
- veszélyeztetett gyermekek azonosítása és referálása, együttműködve az országos gyermekvédelmi és gyermekjóléti rendszerrel/helyi önkormányzatokkal/alapellátásban dolgozó szakemberekkel is (pl. védőnői hálózat, családsegítők, különös tekintettel a menedékes státuszú gyermekekre)
- iskolai beilleszkedés támogatása (pl. tantárgyi korrepetálás és magyar nyelvi fejlesztés személyesen és online, iskolai beiratkozás támogatása)
- kísérő nélküli kiskorúak támogatása (egyéni esetkezelés, mentális egészség megőrzése és pszichoszociális támogatás, iskolai beiratkozás támogatása)
- tudatosságnövelő tevékenységek az oktatási intézményekben
- kapacitásfejlesztés (képzés és egyéni mentorálás partner szervezeteknek, alulról szerveződő szervezeteknek és a célcsoporttal dolgozó egyéb intézmények számára)
- érdekképviselet a célcsoport szolgáltatásokhoz való hozzáférésének elősegítése érdekében