City for everybody – building responsible action for inclusive local communities (CIFER)

A Menedék Egyesület az Európai Unió támogatásával egy nemzetközi projektben vesz részt, szlovén, horvát, francia és svéd civil szervezetekkel együttműködve. A projekt alapvető célja a diszkrimináció és rasszizmus elleni fellépés támogatása. A projekt fókusza a helyi közösségekre irányul, és elsősorban a bevándorlók és menekültek integrációját szeretné elősegíteni.

Projekt időtartama
2023.04.01–2025.03.31
Projektfelelős
László Zsuzsa, Kohut Tamás
Támogató
Európai Unió

Az Európai Unió által finanszírozott CIFER projektben (City for everybody – building responsible action for inclusive local communities; „Város mindenkinek – felelős cselekvés a befogadó helyi közösségekért”) a Menedék – Migránsokat Segítő Egyesület más tagállamok civil szervezeteivel együtt közösen lépnek fel a rasszizmus és diszkrimináció ellen, illetve küzdenek a bevándorlók és menekültek társadalmi integrációjáért. A CIFER projekt az Európai Unió Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek programjának (CERV) részét képezi. A CERV célja az uniós szerződésekben és az Alapjogi Chartában rögzített jogok és értékek védelme és előmozdítása. A program a nyitott, jogokon alapuló, demokratikus, egyenlő és befogadó, jogállamiságon alapuló társadalmak megerősítésére törekszik. A CIFER projektben a Menedék Egyesület partnerei a szlovén Mirovni Institut, a horvát Udruge Centar Za Mirovne Studije, a svéd Nätverket - Idéburen Sektor Skåne, és a francia France terre d'asile civil szervezetek.

A CIFER-projekt kiindulási alapja az a felismerés, hogy a migránsok integrációja természetszerűleg összefügg a rasszizmussal és a megkülönböztetéssel. A rasszizmus elleni hatékonyabb küzdelem érdekében a projekt egyik fő célkitűzése, hogy helyi szinten foglalkozzon a migránsokkal szembeni diszkrimináció interszekcionális formáival. A projektben résztvevő partnerek négy lokális közösséget vonnak be a projekt tervezett tevékenységei során: elsősorban a helyi migráns közösségeket és menekülteket, de emellett önkormányzati és oktatási dolgozókat, valamint a helyi civil szervezeteket is. Ezeknek a lokális csoportoknak a részvételével a CIFER-projekt céljai a következők: 1. a migráns közösségek, különösen az interszekcionális diszkrimináció által érintett kiszolgáltatott csoportok megerősítése, 2. a helyi önkormányzatok és oktatási intézmények kapacitásainak megerősítése a rasszizmus és a diszkrimináció elleni küzdelemmel kapcsolatos ismereteik bővítésével, 3. valamint a fent említett csoportok segítése abban, hogy a "bystanders responsibility" megközelítés alkalmazásával kiálljanak a rasszizmus és a diszkrimináció ellen, 4. a migráns és helyi közösségek közötti koalíciók kiépítése, 5. és végül a helyi szintű Anti-racism Action Plan kidolgozásának előkészítése, hozzájárulva ezzel az EU Anti-racism Action Plan végrehajtásához.

Magyarországon a Menedék Egyesület a Budapesten élő bevándorlók és menekültek hangját szeretné felerősíteni, és az ő tapasztalataikat felhasználni a rasszizmus és diszkrimináció elleni hatékonyabb fellépés érdekében. A rasszizmus és diszkrimináció elleni küzdelem részeként az elmúlt években több Európai Uniós város elfogadott ún. Anti-racism Action Plan-t, a CIFER projekt keretében ezek mintájára fog a Menedék Egyesület szakértők bevonásával felvázolni egy a budapesti körülményekhez igazított tervezetet. A helyi kontextus jobb megértése érdekében a Menedék Egyesület, a partnerszervezetekkel összhangban, három fő lépést tervez az „akcióterv” felvázolása előtt: 1. kutatómunka (desk research, fókuszcsoportok és interjúk), 2. az akciótervhez kapcsolódó új tréning kifejlesztése, 3. külföldi tanulmányutak szervezése a jó tapasztalatok átvétele érdekében. A tervezett budapesti Anti-racism Action Plan tehát széleskörű kutatómunkán és nemzetközi tapasztalatcserén fog alapulni, és a projekt a szakértői, oktatási, adminisztratív, bevándorló és menekült közösségek aktív részvételével és szempontjainak figyelembevételével fog megvalósulni. Fontos célkitűzése a Menedék Egyesület továbbá, hogy a CIFER projekt eredményeiről a széles nyilvánosság is rendszeresen tájékozódhasson.