A projekt célja a nemzetközi védelemben részesülők társadalmi integrációjának támogatása komplex, célzott szolgáltatások révén, szociális- valamint jogi tanácsadás, interkulturális közvetítés, oktatási és családi támogatás formájában.
A Menedék a komplex szociális munka eszköztárán keresztül, egyéni és csoportos foglalkozások keretében segíti a menekültek, oltalmazottak és harmadik országbeli állampolgárok társadalmi integrációját. A projekt három pillére az integráció folyamatának segítése, a gyermekvédelem illetve a közösségek mobilizálása, közösség fejlesztés. A projekt keretében többek között segítséget nyújtunk a hivatalos ügyekben való eligazodásban, az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférésben, tolmácsolásban és fordításban, lakhatással kapcsolatos kérdésekben, foglalkozunk jogi és álláskeresési tanácsadással, valamint szervezünk integrációs kurzusokat. Különösen fontos számunkra a hazánkba érkező külföldi gyerekek és családjaik sikeres társadalmi beilleszkedése ezért segítjük őket az óvodai, általános- és középiskolai beiratkozásban és támogatjuk az integrációjukat és felzárkózásukat. Felzárkóztató órákat kínálunk például matematikából és magyar nyelvtanból különös tekintettel a készségek fejlesztésére és a problémamegoldásra. A gyerekeknek és szüleiknek pszichológiai támogatást is nyújtunk a befogadásuk és rendkívüli élethelyzetük eredményeként kialakult stressz és traumák enyhítése érdekében. A projekt egy másik célcsoportja az olyan harmadik országbeli állampolgárok, akik helyzete hasonló a nemzetközi védelemben részesítettekéhez, munkavállalás- vagy tanulmányi célú tartózkodási engedéllyel érkeztek ugyan, azonban menekült hátterük van. Ilyenek például azok a harmadik országbeli diákok, akik különböző ösztöndíjprogramok keretében érkeztek Magyarországra, de a tartózkodásuk valós célja sokszor a hazájukból való menekülés így tanulmányaik befejeztével gyakran nem tudnak, vagy nem akarnak hazatérni.
Nagyon fontosnak tartjuk a közösségi programokat is, amelyek kiegészítik az egyéni szociális munkát. Ügyfeleink ezért bekapcsolódhatnak rendszeresen megrendezésre kerülő csoportos programjainkba, mint például a Női Klub, az Ifi Klub vagy Gyermekklub, illetve a kísérő nélküli kiskorúak számára szervezett programokba. A közösségi programok célja az ügyfelek mobilizálása illetve képessé tétele arra, hogy akár a saját közösségükön belül is szervezzenek programokat és fejlesszék a kapcsolataikat.
Az ügyfeleink sikeres integrációjához egy befogadó társadalomra is szükség van. A Menedék célja ezért, hogy a többségi társadalom nyitottabbá és elfogadóbbá váljon a Magyarországra érkező külföldiekkel szemben. A project keretében tudatosságnövelő rendezvényeket, workshopokat szervezünk oktatási intézmények számára, amelyeken beszélgetünk a migrációról, annak különböző aspektusairól és a menekült státuszról. A workshopok célja a menekült gyermekek iskolába történő beilleszkedésének megkönnyítése, valamint a menekült és nem menekült gyermekek és szüleik közötti kulturális különbségekből adódó konfliktusok megelőzése.
A projekt részeként dolgozunk azon is, hogy azokat az intézményeket, amelyek valamilyen módon kapcsolatba kerülhetnek a nemzetközi védelemben részesülőkkel (gyermekvédelmi intézmények, gyermekjóléti központok és családsegítő szolgálatok, iskolák és óvodák, egészségügyi intézmények, rendőrség vagy a helyi önkormányzatok) képessé tegyük az alapvető szolgáltatások nyújtására a menekültek és migránsok számára. Továbbá pedig, a Menedék együttműködik olyan vállalatokkal, amelyek szívesen foglalkoztatnának menekült háttérrel rendelkezőket és támogatja őket a munkaerőpiaci integrációs stratégiáik és képességeik megteremtésében és fejlesztésében.