AccessIN: Social Inclusion and Access to Basic Services of Third-Country Nationals

Bár a harmadik országbeli állampolgárok társadalmi beilleszkedésének támogatása kulcsfontosságú prioritás az EU és tagállamai számára, a tapasztalat az, hogy az érintettek  alapvető szolgáltatásokhoz való hozzáférése sok esetben korlátozott. Az integráció területén  tapasztalható tartós hiányosságok azt mutatják, hogy a területen további intézkedésekre van szükség az alapvető szolgáltatások fejlesztéséhez, az integráció támogatásához. Az AccessIN projekt célja, hogy hozzájáruljon ezekhez a folyamatban lévő erőfeszítésekhez, ezáltal csökkentse a harmadik országbeli állampolgárok sérülékenységét. A projekt különböző európai régiókból származó négy uniós tagállamra összpontosít: Belgiumra, Németországra, Magyarországra és Spanyolországra.

 

Projekt időtartama
01/01/2022 – 31/12/2024
Projektfelelős
Daragics Bernadette
Támogató
AMIF-2020-AG-CALL-02 (101038314)

A  projektmegvalósítás az integrációt jelentősen befolyásoló szakpolitikai területeken (egészségügy, lakhatás, oktatás, munkavállalás és szociális ellátás) javasol olyan tevékenységeket, melyek célja a szolgáltatásokhoz való hozzáférés akadályainak azonosítása és csökkentése: a nemzetközi partnerségben dolgozó szervezetek közös stratégiák mentén térképezik fel a nehézségeket és dolgozzák ki a helyi sajátosságokat is figyelembe vevő intervenciókat. Összhangban az EU integrációról és befogadásról szóló 2021–2027 közötti cselekvési tervével fontosnak tartjuk, hogy a szolgáltatások minden harmadik országbeli állampolgár számára rendelkezésre álljanak és hozzáférhetők legyenek. A projekt az alapszolgáltatásokhoz való hozzáférésre vonatkozó szabályozás további javítását és az érintettek társadalmi integrációját segíti elő, szorosan együttműködve a migránsokkal, terepen dolgozó szakemberekkel, civil szervezetekkel. 
A projekt tevékenységei: 
a)  tájékoztató tevékenységek a harmadik országbeli állampolgárok szociális jogaikról és az e kérdésben tanácsot adó intézményekről
b) a  terepen dolgozó szakemberek képzése a szolgáltatásokhoz való hatékony hozzáférés javítása érdekében
c) együttműködés a civil szervezetekkel, migráns specifikus készségfejlesztés és nemzetközi együttműködés
d) döntéshozók informálása a jó gyakorlatokról, útmutató
 
Megvalósító partnerek:
Koordinátor: UNIVERSITE DE LIEGE (ULIEGE), Belgium 
MENEDÉK-MIGRÁNSOKAT SEGÍTŐ EGYESÜLET (MENEDEK), Magyarország 
SOLIDARIDAD SIN FRONTERAS (SSF), Spanyolország 
PHILIPPS UNIVERSITAET MARBURG (UMR), Németország 
UNIVERSIDAD AUTONOMA DE MADRID (UAM), Spanyolország 
THE CHANCELLOR, MASTERS AND SCHOLARS OF THE UNIVERSITY OF OXFORD (UOXF), Egyesült Királyság  
CARITAS INTERNATIONAL ASBL (CIB), Belgium 
STADT FRANKFURT AM MAIN DER MAGISTRAT (Frankfurt City), Németország