Mivel átfogó hivatalos adatok nincsenek a Magyarországon élő menekültek társadalmi és gazdasági helyzetéről, a Menedék Egyesület megvizsgálta a saját ügyfélkörének adatait. Ez a teljes sokaság kb. 7%-a. Feltételezhető, hogy a Menedéktől segítséget kérők az átlagosnál kiszolgáltatottabb helyzetűek, tehát a minta nem reprezentatív.
Az adatok alapján fontos trend, hogy a Magyarországon töltött idővel arányosan növekszik a menekültek magyar nyelvtudása, és az itt szerzett iskolai végzettségük szintje, amelyek kedvezően hatnak a lakhatási helyzetükre. Már az alapfokú magyarországi végzettség és magyar nyelvtudás is nagyban elősegíti az egzisztenciális biztonságuk erősödését.
Mivel célzott lakhatási támogatásban nem részesülnek a menekültek, az első években magas a hajléktalanság veszélye, illetve sokan élnek kényszerlakásban. A menekültek többsége bérlakásban él, bár az itt töltött idővel arányosan egyre többen jutnak saját tulajdonú ingatlanhoz, és ezzel párhuzamosan a kényszerű körülmények között élők aránya csökken.