A Magyarországon menekültstátuszt kérelmezők száma a rendszerváltást követő évektől egészen 2014-ig nem volt túl magas. Évente néhány ezer kérelmet fogadtak be a hatóságok, és a kérelmezők körülbelül egytizede, néhány száz fő kapott menekült státuszt, vagy annál korlátozottabb, és határozott időre szóló oltalmazott vagy befogadott státuszt.
A 2015-ös válságévben addig soha nem látott mennyiségű, 177 ezer kérelmet regisztráltak a magyar hatóságok. A menedékkérők túlnyomó többsége nem várta meg az eljárás lefolytatását, hanem tovább utazott Nyugat-Európa felé. 2016-ban már csak mintegy 30 ezer, 2017-ben pedig három és félezer kérelem érkezett. Az elismert menekültek száma azonban nem sokkal lett több, mint a korábbi években: néhány száz, vagy ezernél valamivel több személy kapott nemzetközi védelmet évente. A kérelmezők magas száma tehát nem jelentette azt, hogy az országban tartózkodó menekültek száma nagyon megnőtt volna.
A kerítés felépítése, a tranzitzónák kialakítása, és a menedékkérelem beadásának szándékos megnehezítése miatt a menedékkérők száma évről évre csökkent Magyarországon. 2020-ban már csak 117-en kértek menekültstátuszt (mert az új szabályok értelmében már alig volt olyan, aki egyáltalán be tudta adni a kérelmét).