MEGJELENT A NIEM ÖSSZEHASONLÍTÓ JELENTÉSÉNEK ELŐZETESE

2020/05/07
Short description

Megjelent a NIEM (Nemzeti Integrációt Értékelő Mechanizmus) második összehasonlító jelentésének előzetese. Az összefoglaló a nemzetközi védelemben részesítettek integrációjában 2017 és 2019 között bekövetkezett változásokat mutatja be. A részletes összehasonlító jelentés 2020 júniusában jelenik meg.

Törzs

Megjelent a “The European benchmark for refugee integration. Evaluation 1: Summary Report 2020” (A menekültügyi integráció európai referenciája. 1. értékelés: összefoglaló jelentés 2020) című kiadvány.

A NIEM a National Integration Evaluation Mechanism, a nemzeti integrációértékelő mechanizmus rövidítése, és egy többéves projektet takar, aminek a célja a nemzetközi védelemben részesítettek (menekültek, oltalmazottak) integrációjának mérhetővé, összehasonlíthatóvá tétele, és az integráció elősegítésére irányuló javaslatokat kidolgozása – itt olvashattok róla többet: http://www.forintegration.eu/

Magyarország részéről a Menedék - Migránsokat Segítő Egyesület vesz részt a projektben. A tavalyi első nagy lépés, a kiinduló jelentés után elkészült a 2017-19 között eltelt időszakban bekövetkezett változásokat értékelő jelentés előzetese, ami 13 EU-tagállamban, köztük Magyarországon értékeli a menekültek, oltalmazottak integrációját összehasonlító, indikátor-alapú elemzés segítségével.

Mik a főbb megállapítások, mi változott 2017-19 között?
•    Alapvetően nem voltak nagy változások a projektben részt vevő államokban. Sajnos továbbra is nagyon ritka, hogy a menekültek (és oltalmazottak) teljes mértékben kedvező feltételekkel találkoznak a társadalmi integrációjuk során, az élet bármely területén, és (Lengyelország és Franciaország kivételével) a menekültek és oltalmazottak jogai közötti különbségek sem csökkentek.
•    A legnagyobb különbségek a menekültek, oltalmazottak társadalmi beilleszkedését támogató szakpolitikák és a valamennyi érintettet (állami, önkormányzati szereplők, civil szervezetek és maguk a menekültek, oltalmazottak) magában foglaló együttműködés területén vannak.
•    Bár alapvető változások nem voltak, egyes tagállamokban kedvezőbb lett a helyzet: leginkább Franciaországban, Litvániában, majd Lettországban és Szlovéniában következtek be pozitív változások.
•    Sajnos, voltak olyan tagállamok, amelyekben romlott a menekültek, oltalmazottak integrációjának helyzete – Magyarországon sajnálatos módon ez a helyzet, de Romániában és Olaszországban is kedvezőtlen változások történtek. 
•    A tagállamok összesített teljesítményét nézve a szociális biztonság, munkavállalás és az oktatás terén volt a legtöbb kedvező fejlemény. A tartózkodás, a lakhatás és az egészségügy azok a területek, ahol leginkább romlott a helyzet – így történt Magyarországon is.
•    Továbbra is igaz, hogy a tagállamok általánosságban jobban teljesítenek a jogok biztosítása, jogegyenlőség, mint az esélyegyenlőség, az integráció aktív elősegítése terén. Ez Magyarországra is igaz, ahol a menedékjogi törvény előírja, hogy a menekülteket a magyar állampolgárok jogai illetik meg és kötelezettségei terhelik, de nincsen a külföldiek, köztük a menekültek integrációját elősegítő állami szakpolitika.
•    A legtöbb kormányzat nem működik együtt a civil társadalommal vagy a helyi önkormányzatokkal annak érdekében, hogy partnerségben alakítsák ki és fejlesszék integrációs szakpolitikáikat – Magyarország 2020-ig tartó Migrációs Stratégiája tartalmaz a külföldiek integrációjára vonatkozó célkitűzéseket, de sajnos, nincs külön integrációs stratégia sem országos, sem helyi szinten.
A projektet az Európai Unió és a Visegrádi Alap támogatja.

Az összefoglaló jelentés angol nyelven, a csatolmányban olvasható.